Postovani, u 27 sam sedmici trudnoce, ugojila sam se priblizno 20 kg, svi me kritikuju, pa i ja samu sebe, ali mi niko ne veruje da se ja normalno hranim, ne preterujem u obrocima, jedno parce hleba uzmem uz obrok, i to kad jedem hleb, stvarno mi nije jasno sta se desava, i molim za savet.

    Odgovoreno: 07. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Previše ste dodali, dodali ste više nego što bi trebalo za celokupnu trudnoću i to nije od vode i vazduha nego od neke hrane. Nije samo hleb u pitanju. Malo me čudi da se ne obraćate ginekologu na kontrolu kada bi se uočio jasan poremećaj vašeg stanja uhranjenosti ili pak on tome ne pridaje važnost i ne interveniše?! Pre nego ginekolog, vaš lekar opšte medicine će znati gde da vas uputi na nutricionistu ili ga sami potražite u nekom zavodu za zaštitu zdravlja. U trudnoći morate dodavati na težini jer vam se uvećava materica i plod, ali ne ovoliko. Zato bi nutricionista na osnovu merenja i na osnovu povećanih kalorijskih potreba dao dijetu - plan ishrane sa kojom bi porast težine bio kontrolisan, u skladu sa razvojem ploda i ne više od toga. Dakle, sada nema smanjenja težine nego samo kontrolisanog porasta. Da podsetim da u vreme dojenja takođe nema mesta nekontrolisanoj promeni težine i nutricionista će dijetu prilagoditi kada bude vreme za dojenje. Smanjenje težine ostavljamo za vreme po prestanku dojenja. Ako vas nutricionista i tada bude video daće dijetu sa kojom ćete kontrolisano mršaviti. Naravno, osim težine tu se mnogo radi i o ravnomernom unosu raznih namirnica kako bi se pokrile vaše povećane potrebe.