Poštovani, imam celijakiju, koja je dijagnostikovana prije 5 godina. A uz to intoleranciju na mlijeko, jaje, orahe, kikiriki i još neke, da kažem, manje bitne namirnice. U principu, nije mi bio problem da se pridržavam pravilne ishrane duže vrijeme, ali sam nekoliko puta tokom proteklog ljeta nesmotreno konzumirala npr. Kolače i nisam imala konkretnu reakciju u tom trenutku, međutim, tokom jeseni nalazi su pokazali da mi amilaza iznosi 173 (što se ni u narednom periodu nije značajno promijenilo, uprkos konzumiranju pankreatina i mezim forte naizmenično) naime, i sada trenutno sam u takvoj situaciji da mi se stomak nadima skoro svakodnevno, a imam povremeno osećaj da obroke varim i po pet - šest sati nakon obroka. I naravno, vrijedi pomenuti ovdje i to da sam 4 godine imala naznake nekog bulimičnog prejedanja, s tim što u poslednjih godinu dana uspešno živim bez bulimije. . E sad kada sam opisala situaciju, molila bih vas da mi date neka uputstva u vezi sa ishranom, čime bih barem donekle sprečila probleme koje izgleda zadaje pankreas. . .

    Odgovoreno: 27. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Sa pankreasom je uvek složeno: ) pitanje je i za gastroenterologa. Pankreas ćete poštedeti ishranom bez slatkiša, budući da oni sadrže i šećer ali i masne sastojke (margarin, puter ili ulje) , generalno smanjite dodavanje ulja na 1-2 kafene kašičice po obroku, ali masnoće imate i u masnim komadima mesa, i punomasnim mlečnim proizvodima, masnim pecivima i slično. Morate kod nutricioniste da bi se dala preporuka i oko ukupne količine hrane, a što će se utvrditi nakon merenja težine i visine, uz laboratorijske rezultate. 5-6 manjih obroka dnevno.