Pitanje za nutricionistu. Imam 22 godine visok sam 178 i imam oko 95 kg, bmi mi je oko 30. Ne bolujem ni od kakvih hronicnih bolesti. Student sam (ironicno medicine) i uglavnom vreme provodim uceci i sedeci. Zelim da smrsam i sto je navjaznije korigujem svoju ishranu. Planiram da krenem na trcanje svaki dan po 20 minuta pa da povecavam. Da li biste mogli da mi napravite neki program ishrane, posto u mom mestu ne postoji nutricionista? Ukoliko vam to nije moguce da li mi moete dati neke savete o tome kako da korigujem isharanu i da se samodisciplinujem posto kad je hrana u pitanju tesko mi je da se kontrolisem, a pogotovu kad sam pod nekim naporom recimo kad ucim tada se narocito prejedam. Povremeno imam osecaj da je hrana z amene ono sto je cigareta za pusace. Sa nestrpljenjem ocekujem vas odgovor. Nikola

    Odgovoreno: 28. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Na ovom mestu se može dati savet o više manjih obroka dnevno, u svakom neka bude dosta povrća, makar kako da je spremljeno, naravno izbegavanje slatke hrane i napitaka, pa i sokova. Ulje dodajte štedljivo, ne više od par kafenih kašičica po obroku. Razmislite malo o sastavu namirnica pa izbegavajte sve što sadrži više masnoće, od običnih peciva pa nadalje. Zašto ne potražiti savet psihologa? Način ishrane i njegova korekcija ima i previše veze sa psihologijom.