Poštovani, imam 58 godina, visoka sam oko 160, teška 68 kg. Smatram da imam višak od nekih 5 ili više kilograma. Vaš tekst o tome kako treba i kako ne treba se ponašati a po pitanju obroka sam pročitala i mislim da ću morati raditi na tome da izbegnem greške koje radim, brzo jedem, ne razmišljam o količini, volim previše slatkog, bombone, slatku kafu ili čaj. . . No, sve to mogu da smanjim, da dovedem do nekog nivoa, barem veći deo vremena, ali imam lošu naviku da grickam semenke ili bilo šta, kada gledam tv. Na svu sreću ne gledam tv često, volim ponekad pogledati neki film, ili neku poučnu emisiju, ali obavezno uz grickalice i suncokret. Ako izdržim jedan dan da smanjim grickanje, drugi dan to nadoknadim. Šta samnom nije u redu? Hvala na odgovoru kojeg s nestrpljenjem očekujem. Hvala.

    Odgovoreno: 12. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ne znamo koliko to grickanje količinski iznosi, kad sednete pored tv. Suncokret i druge vrste semenki su visoko kalorične namirnice, tako da pojesti 100g kalorijski znači kao da ste pojeli ceo obrok. Ukoliko ne možete da povete računa o unosu hrane u toku celog dana probajte sa povećanjem fizičke aktivnosti, pogotovu u takve dane. Prebacite 60 minuta dnevno provedenih u šetnji ili slično. Ukoliko i to ne možete porazgovarajte sa psihologom. Ali, sa godinama i merama koje ste dali ima se utisak da u celini ipak imate dosta dobru kontrolu nad svojom težinom.