Poštovani dr,
    Imam 39 god. Pre 30 god na VMA mi je urađeno zatvaranje asd i sutura rascepa pmk, ali to nije sve, 2007 na dedinju mi je odrađen novi zahvat sa dijagnozom: redo substitutio valvulae mitralis cum mechanical prothesis st jude. Operacija i postoperativni tok su prošli ok, koliko je to moguće upoznata sam sa merama dijetetskog režima uz terapiju concor, rapten duo-radi spondiloze, i naravno sinkum 4 koji pijem isključivo po šemi uz redovne kontrole, ali tu se često javlja problem, moj inr nekada bude 1,7 umesto poželjnih 2,5. Problem je u hrani to je i moj dr rekao i ja to znam, samo ne znam kako da toliko promenim način ishrane jer je u mom jelovniku uglavnom zastupljeno voće i povrće bilo i sad to odjednom moram menjati, ja se zaista trudim ali nikako da uspem da sebi napravim jelovnik koji će barem malo biti po mojim željama a da ujedno ne narušava moj inr. Ja u stvari više i ne znam šta da jedem jer je meni zaista malo 200 gr voća i povrća u toku dana, pa sam počela da jedem previše slatkiša što je dovelo do promene kilaže, tako da sam 17065 što je puno. Da li postoji jelovnik za nas koji se nalazimo u ovakvoj situaciji. Trudim se zaista da se hranim ispravno, ali nedovoljan unos voća i povrća mi stvara dodatne probleme kao što je anemija. Probala sam sa savetima nutricioniste ali mi nije dalo adekvatne rezultate zato što se moj inr stalno menja i pored upornosti dr da mi napravi odgovarajuću šemu. Da li postoji neko savetovalište za osobe sa ovakvim problemom i kome bih mogla da se obratim? Znam da mnogi imaju mnogo veće probleme, ali se iskreno nadam da ćete naći bar malo vremena za moj slučaj.
    Unapred zahvalna, Tatjana.

    Odgovoreno: 19. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Ako ste bili kod nutricioniste sledeće je da budete dosledni u primeni saveta. Moja uloga bi onda bila da dodam par komentara. Morate biti jako redovni u broju obroka i količini hrane. Zamislite da Vam je porcija koju treba da pojedete lek čiju dozu morate da ispoštujete a ne da ga unosite haotično, ni premalo ni previše. Dakle, unos hrane u sličnim količinama iz dana u dan. Na ovom sajtu već sam davao odgovore na ovu temu pa ne bi bilo loše da pregledate odgovore unazad. Ne slažem se da unesete dnevno svega 200g voća i povrća u toku dana, najpre zato što je to veliki poremećaj ishrane, protivan svetskim trendovima pravilne ishrane i zato što najveći deo voća i povrća uopšte neće kompromitovati terapiju koju uzimate. Povrće koje ima visok sadržaj vitamina k, a to je ono što je ovde bitno, je recimo kupus, zelena salata, mladi luk, brokoli, kelj, spanać. Ne da to ne jedete, nego od tih namirnica treba u proseku da unosite ravnomerno iz dana u dan. Još važnije je da je vitamin k rastvorljiv u uljima pa ako one vrste povrća nisu spremljene sa uljem, manje k-vit će preći u krvotok. Ulja bogata k-vit su maslinovo, sojino, od pamukovog semena i margarini. Znam iz prve ruke za podatak da se poznati krem fineti pravi na bazi ulja pamukovog semena. Prema tome, slani i slatki proizvodi spremljeni na bazi ovih masnoća nisu za Vas. To je bitno, a ne ono sa 200g povrća i voća dnevno :) ako Vam je ishrana poremećena ili prekinuta (povraćanje, proliv) - odmah na proveru protrombinskog vremena radi korekcije doze leka!
      Pozdrav.