Poštovana,
    Interesuje me koliko često se preporučuje jesti soju? Čuo sam da nije dobro prečesto jer ima nekih negativnih efekata. Da li vi možda znate nešto o tome?
    Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 24. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Soja je vrlo zdrava kao dodatak ishrani ali ni u čemu ne treba preterivati. Po definiciji, čovek je svaštojed, pa shodno tome sve vrste namirnica treba da budu zastupljene u ishrani, naravno u određenom odnosu. Kada je reč o soji, skrenula bih pažnju na visok sadržaj fitoestrogena sa uticajem na prevenciju osteoporoze. Sa druge strane, soja kao i sve druge namirnice biljnog porekla, ima značajan procenat nerazgradivih vlakana, koja dovode do promena na nivou genetičkog materijala u smislu indukcija mutacija da bi se stvorili enzimi u čovečijem organizmu za njihovu razgradnju, što sve povećava verovatnoću za nastanak tumora. Dakle, umereno!
      Pozdrav.