Dobar dan, imam pitanje u vezi oziljaka koji su nastali zbog operacija. Jedan je na nozi,potkolenica, duzine 10ak cm, a drugi na stomaku,u predelu zeludca. Zanima me da li se to moze ukloniti, koja je procedura samog postupka, da li zahvat zahteva duzi oporavak, i gde se rade takve intervencije? Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 20. 07. 2008.
    • operaacija uklanjanja oziljaka moze se uraditi na klinici za plasticnu hirurgiju ili u nekoj privatnoj hirurskoj klinici, sto zavisi od vaseg izbora. Ako je oziljak uzan moguce ga je ukloniti i usiti ivice rne direktno, sto je pretpostavljam situacija sa oziljkom na trbusnom zidu. Oporavak od takve operacije traje dve nedelje. Za oziljak na potkolenici postoje dve mogucnosti. prva je uklanjanje oziljka istom metdom koju sam opisao za oziljak na trbuhu, a ako je oziljak veliki i razvucen, pa nije moguce usiti ivice rane direktno, za takvu korekciju je potrebno vise vremena. U tom slucaju bi se radile dve operacije. U prvoj se postavlja posebno konstuisan tkivni ekspander pod kozu, a u drugoj se tkivni ekspander uklanja a koza koja se nalazila preko njega bi se iskoristila za pokrivanje mesta oziljka, U ovom drugom postupku, le;enje bi trajalo dva do tri meseca.