Poshtovani doktore, Zelim Vas zamoliti za informacije ili pak savet shta bih trebala napraviti u vezi sa promenama na licu koje izazivaju veliko nezadovoljstvo i manjak samopouzdanja. Naime, proshlog leta sam imala priliku otici na more, svoje lice sam izlagala prevelikim temperaturama, upotrebljavajuci samo maslinovo ulje. Par meseci nakon, pochetkom oktobra meseca primetila sam promene na kozi. Izgleda da su ostecene celije i da je koza izgubila sposobnost da se sama regenerishe. Nakon svakog pokushaja da sama pazljivo ischistim lice od akni, istiskajuci ih, za rezultat su ostali oziljci na licu, koje i sada nosim. Oziljci se najvishe nalaze u predelu chela i poneki kraj nosa, mada vishe podsecaju na proshirene pore. Mislim da se radi o atrofichnim / povreshinskim oziljcima. Oziljci nisu duboki, naprotiv, veoma su plitki i vishe podsecaju na fleke ili proshirene pore. Pretrazujuci internet saznala sam za polikliniku u NS, koju sam posetila, i gde mi je preporuchena terapija hemijskim pilinzima, koji su mi dodatno oshtetili kozu lica. Radila sam mikrodermoabraziju dva puta, koja takodje nije dala u potpunosti zadovoljavajuce rezultate. Josh uvek se ne mogu pomiriti sa ovim promenama na licu, a za dalje zapravo imam veliki strah neshto poduzimati kako nebih slichnim metodama izazvala josh vece nezadovoljstvo. Recite mi iskreno molim Vas postoji li neka metoda, neki nachin regeneracije i obnavljanja oshtecene koze lica..Mozda upotrebom biljnih preparata, uljima, laserima ili vec nekim drugim proverenim nachinom koji obecava pozitivne rezultate. Uzimam vec godinama sredstvo za kontracepciju, po preporuci ginekologa zbog izostanka ovulacije, tako da pored vidljivih oziljaka se moram chesto boriti i sa aknama na licu i dekolteu, chiju pojavu pretpostavljam uzrokuje hormonalni poremecaj. Unapred se zahvaljujem na vashem odgovoru. Srdachan pozdrav Tamara

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • za vase lice je potrebno uraditi klasicnu dermabraziju ali to opet zavisi od velicine oziljaka. ako na kozi postoje "krateri" od akni nemoguce je to pokriti kozmetickim tretmanima. (mikroabrazije, pilinzi) Ono sto se preporucuje je moguce koriscenje korektivne sminke sa puderima koji imaju veliku moc pokrivanja. Jedan od preparata je puder iz linije coverderm.