Postovani doktore, da li je tacno da je mesto na kome se tacno pravi rez prilikom ugradnje silikonskih implantanata u dojke upravo mesto sa prevalencom za nastanak keloida?Da li je tacno da se zbog toga neki estetski hirurzi odlucuju na rez oko bradavica i molim Vas da mi napisete Vase misljenje o tome. Pozdrav !

    Odgovoreno: 01. 07. 2008.
    • mesto na kome se pravi rez za ugradnju silikonskih proteza NIJE mesto sklono keloidnim oziljcima. Ali to nije apsolutno pravilo. U zavisnosti od osobina koze moguca je pojava keloidnog oziljka.Rizik za pojavu keloida nije nista veci nego u odnosu na druge regije na telu. Prednost postavljanja reza u predeo ispod dojke je saktiven i cak i ako se pojavi neko uvecanje oziljka ono je sakriveno jer ga pokriva dojka. sto se tice reza oko bradavice, moguce je da se uradi operacija i tim pristupom ali kada su dojke izuzetno male i kada je moguce da se obezbedi pristup mestu na koje teba postaviti protezu. kod dojki srednje velicine nije preporucljiv ovaj pristup operaciji (po mom misljenju)