Poštovani,
    Pre šest godina ima sam saobraćajnu nezgodu i povredio sam kičmu. U kolicima sam i ne mogu da hodam. Od sedenja mi se pre otprilike osam meseci pojavio dekubit na sedalnom delu, tačno ispod kosti na desnoj strani. Imao sam i ranije problema sa tim ali na drugim mestima, kukovi i leđa uglavnom. Silom prilika naučio sam i kako da ih saniram. Uglavnom sam čistio hidrogenom, onda to isperem fiziološkim rastvorom, namažem fibrolan i stavim gazu i to zalepim sensifix-om. Stavljao sam i veštačku kožu kako je neki nazivaju ili suprasorb gaze. Moje pitanje je sledeće: vec duže vremena, skoro mesec dana, ranica je jako mala i plitka je skroz, fali samo da potpuno zaraste, ali čini mi se kao da se ništa ne deševa i da je sve isto ko i pre dvadeset dana. Ne sedim i taj deo ne trpi nikakvo opterećenje, ali ako bih sedeo sigurno bi se ponovo proširilo. Čime da to mažem i kako da to potpuno zaraste? Kažem još jednom, ranica je sada možda 3-4 mm i širina je možda 2mm ali nikako da se spoji. Nadam se da ćete mi odgovoriti.
    Hvala puno unapred

    Odgovoreno: 08. 05. 2009.
    • Poštovani N.N.
      Dekubit je hronična rana koja nekada ne može nikako da zaraste bez operacije. Savetujem vam da se javite najbližoj klinici za plastičnu hirurgiju i da se posavetujete. Pitanje je da li pored toga što vi vidite samo otvor na koži postoji i dublji proces ispod kože.