Molim Vas da mi odgovorite koliko je opasno i što dalje činiti? Imam 42 god. i u 8.mjesecu sam čisto rutinski uradila mamografiju i UZ dojki, nalaz je sljedeći: U dojkama vidljivi znaci fibrolipomatizne i fibrograndularne komponente sa mjestimično nodularno oblikovanim tkivom u prilog fibrocistične displazije. Radiološki se posebne tumorske sjene obostrano ne uočavaju. Nema rtg vidljivih patoloških mikrokalcifikacija Koža je normalne debljine, subkutarni prostor slobodan. Prikazane aksilarne regije rtg bo. U GLK u lijevoj dojci par ovalnih mekotkivnih sjena transparentnog centra do 5mm, vjerovatno odgovaraju intramamarnim limfonodusima, a u istoj dojci takođe ovalna mekotkivna sjena do 5mm, radiološki benignih karakteristika Ehotomski nalaz u korelaciji sa mamografskim. U okviru intermedijarnog ehotipa dojki obostrano vidljive brojne mikrocistične promjene, najveća u desnoj dojci subareolarnio lateralno dijametra do 6mm, uz segmentnu dilataciju duktusa, a u lijevoj dojci GMK takođe mikrocistična promjena starijeg datuma dijametra do 6mm. Solidne lezije obostrano se ne izdvajaju. U aksilarnim regijama nema patološki izmjenjenih niti reaktivno uvećanih lgl. BI RADS 3 Kontrola za 6.mjeseci Na kontroli 28.01.2009. U dojkama dominantan intermedijarni ehotip ehotomograma. U obe dojke nađu se mnogobrojne mikrocistične i cistične promjene od kojih se izdvaja sa desne str. retromamilarno dimenzije oko 6mm uz cistični kompleks ili najvjerovatnije nekoliko spojenih segmentno dilatiranih kanala dim. oko 9mm na spoju lateralnih kvadranata u desnoj dojci. Drugih cističnih i solidnih promjena u desnoj dojci nije nađeno. U lijevoj dojci takođe se nađu mnogobrojne mikrocistične promjene uz obostrano fibrozno izmjenjen žljezdani parenhim. Solidnih promjena u lijevoj dojci nije nađeno. Retroareolarni prostor lijeve dojke imponuje uredan. U obe aksile se nađu igi. benignih karakteristika.BI RADS 3 Kontrola za 3 mjeseca.
    Molim Vas da li je opasno i da li se može izliječiti?
    Unaprijed vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 30. 01. 2009.
    • postovana vesna vrlo cesto se kod zena javlja fibrocisticna displazija i to nije nista strasno. Potrebno je da se redovno kontrolirate i da radite ultrazvucne preglede dva puta godisnje i mamografiju jednom godisnje. Takodjer je potrebno uraditi samopregled dojki jednom mjesecno i ako primjetite neki cvoric ponovno se javite kirurgu.