Živim u Americi i prije dvije godine mi je postavljena dijagnoza ''fibrocystic changes with focal intraductal hyperplasia (not atypical) and benign calcifications. Focal lobular carcinoma in situ at inferior margin. Focal lobular hyperplasia" na obadvije dojke. Rečeno mi je da će se pratiti situacija redovnim mamogramom i mri.
    Mene interesuje šta Vi mislite o ovoj dijagnozi i da li bi ja smijela da uradim povećanje grudi, a ako ne zbog čega?
    Puno pozdrava,
    Maja

    Odgovoreno: 10. 12. 2008.
    • Poštovana Maja,
      evropski protokoli ne dozvoljavaju pisanje dijagnoze karcinoma samo na osnovu mamografije ili mri. Vjerovatno Vam je radjena biopsija. Što se tiče praćenja to je apsolutno potrebno konstrolisati i ja vjerujem ako se promjene budu povećavale da će Vam predložiti skin sparing mastectom i rekonstrukciju dojki. U principu Vi možete uraditi povećanje dojki, jer to ne utiče ni na kakav način na te promjene koje imate. I kod žena sa ugradjenim protezama moguće je kontrolisati mamografijom i mri stanje u dojkama.