Poštovani,
    Imam 30 godina i dermoidnu cistu na levom oku. Mali deo je vidljiv na beonjači, a ostatak koji se ne vidi je pored u slepoočnom delu. Ima svoje krvne sudove, trepavice i još neke delove za koje nisam dobila objašnjenje šta predstavljaju. Skoro mi je pronadjena dermoidna cista i na jajniku i trenutno sam u fazi priprema za laparoskopsko odstanjivanje. Cista na oku je otkrivena još na rodjenju, ali su na nju oftalmolozi do sada gledali kao na neku zanimljivost, verovatno zato što je retka.
    Interesuje me da li treba da se podvrgnem nekim ispitivanjima, da li je eventualno treba odstaniti? Do sada nisam imala nikakvih problema, ali moj odgovor na pitanje "da li se cista menja?" je "ne znam". Šta mi savetujete?
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 15. 11. 2008.
    • postovana svetlana, sto se tice dermoidne ciste u predelu ocne duplje, potrebno je uraditi magnetnu rezonancu (MRI). tada ce se utvrditi tacna velicina i ciste i njeni odnosi sa okolnim strukturama. Cista moze da se menja i treba je odstraniti, isto kao i cistu sa jajnika.