Poštovani doktore, već duže vreme po telu imam masna tkiva na više mesta na rukama i nogama. Pre otprilike pet godina imao sam masno tkivo na leđima, ali kada je potpuno omekšalo, uklonjeno je hiruškim putem. Analizom odstranjenog tkiva nisu nađene nikakve promene. Napominje da je moj holesterol blago povišen, što je konsatovano prvi put u junu mesecu 2008.g. Do tada sam imao holesterol u normalnim granicama. Molim Vas da mi odgovorite na sledeća pitanja: 1. Koji je uzrok pojave masnih tkiva po mom telu? 2. Da li se ova pojava masnih tkiva može sprečiti ili kontrolisati? 3. Da li je štetno uklanjanje ovih tkiva iz estetskih razloga? 4. Kada ova tkiva treba obavezno ukolniti? Pozdravljam Vas. Milan

    Odgovoreno: 08. 09. 2008.
    • Postovani Milane, razlog nastanka masnih tkiva po telu nije poznat. Smatra se da znacaj imaju genetski faktori i sklonost organizma da akumulira masne naslage u vidu cvorica u potkoznom tkivu. Sto se tice holesterola potrebno je da se obratite Klinici za endokrinologiju i bolesti metabolizma. Nije dokazana povezanost povisenog holesterola i generalizovane lipomatoze koju Vi imate. Ne postoji lek koji moze spreciti pojavu masnih tkiva. Masna tkiva se mogu ukloniti iz estetskih razloga i takva operacija nije rizicna. Ako masno tkivo brzo raste, pocne da boli ili vrsi pritisak na okolne strukture, pa otezava pokrete onda je potrebna operacija iz medicinskih razloga. Operacija se radi u lokalnoj anesteziji. Pozdrav

Komentari na pitanje: #10526

    • Pojavilo mi se na par mesta na telu zabrinjava me zadnje. Imam malo tkivo na zadnjuci gde sedim ponekad zaboli. Molim vas za savet sta da radim?

    • Kako da dodjem u kontakt sa ovim ljudima koji imaju problema sa masnim tkivima? I ja imam isti problem pa bih hteo da se čujem sa njima i podelim iskustva u nadi da ima nekogl eka za ovo.
      Hvala unapred

    • Doktore. . . Meni je izaslo nesto u oko mnogi kazu da je masno tkivo sta da radim

    • muhamersejdija 11. 11. 2013.

      Gos dr zanima me dali masna tkiva postaju ako covek je bijo zarazen trihanelama i de se rade analize za tu vrstu bakterija

    • Već duze vremena imam po tijelu te male čvorice već kako se zovu, i znam da se mogu otkloniti samo operativnim zahvatom, ali me zanima da li se mogu smanjiti pijenjem ribljeg ulja ili tabletam sa ribljim uljem tip omega 3, jer sam negdje pročitala da djeluje na masti u organizmu pa me zanima da li je to tacno i dali ima nekog učinka ako se duže vremena pije. Hvala

    • I ja imam problem, meni izlaze masna tkiva po telu, kao i neke sitne flekice, i zlezde. Zlezde su velicine lesnika, i jedna velicine oraha, isla sam na sva moguca ispitivanja, i svi nalazi su bili u redu, kako da se otkrije razlog zbog kojeg se to pojavljuje, takodje, da li je moguce te zlezde odstraniti laserskim puetm, i koja je cena? Hvala

    • Doktore ja imam masno tkivo na ledjima velicine od 3 do 4 cm. Prilicno veliko, ne boli me, nista ne osecam osim sto mi smeta iz estetskih razloga pa bih htela da pitam da li je ambulantna operacija, tj. Lokalna anestezija i da li je i koliko opasna operacija! Nisam nikad ranije imala ta masna tkiva! Hvala unapred, natasa

    • Doktore, pozdravljam vas i zelim se nadovexati za postojecu temu, naime takodjer kao i prethodni pacijent i ja imam problema sa masnimm tkivima koja neprimetno se poljavljuju na drugim mestima i imam ih oko 20, pa me zanima kom doktopru dam se javimo za to, i da li postoje indicije na kojim krvnim analizama se moze ako se moze vidjeti neki poremecaj koji bi aludirao na tako mnesto. . . Puno vam hvala i veliki pozdrav. .

    • Moje postovanje na ime imam masna tkiva svuda po telu prakticno za koji kod deo, tela se uhvatim napipam masno tkivo velicine grozda po rukama i nogama a na ledjima imam i vece radim dosta fizicke poslove pa kad se nekad sagnem osecam bol. Tako i da napomenem imam cudno pojavu bubuljica velicnine skoro kao masnog tkiva drze me po par dana pa nestanu dali je pameta opreacija za mene jel prakticno imam masna tkiva na razdaljini po 2- 3 cm. Hvala u napred