Plastična i rekonstruktivna hirurgija 02. 06. 2008god. Urađena mi je radikalna mastektomija i od lekova uzimam nolvadex. Interesuje me da li postoji i najmanja moguća opasnost da se uradi rekonstrukcija i koliko traje operacija i da li je postoperativni tok bolan. Hvala i veliki pozdrav

    Odgovoreno: 16. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Rekonstrukciju dojke u vašem slučaju, je neophodno uraditi uz pomoć kožno-mišićnog režnja.
      u pitanju je kompleksan zahvat, kojim se sektor kože i pripadajućeg mišića- najčešće sa regije lopatice, prebacuje na mesto odstranjene dojke.
      opasnost od uticaja zahvata na tok osnovne bolesti ne postoji, ali mogu se javiti neke od komplikacija koje prate
      takvu vrstu hirurških intervencija (infekcija, dehiscencije, nekroza režnja itd.)
      moram napomenuti da se komplikacije retko javljaju, ali se ipak javljaju.
      kako će proteći postoperativni period zavisi od prisustva ili odsustva komplikacija, kao i od subjektivnih faktora, koji su do samog pacijenta.