Za plastičnog hirurga nakon laserskog uklanjanja kondiloma sa malih usana, ostala mi je neka vrsta ožiljka. Naime, sa strane imam nekoliko plikova u nizu, podsećaju na plikove koji se jave kada se izgori na suncu. Na dodir su jako bolni i peku. Usled takvog stanja, sexualni odnosi su mi gotovo nemogući, čak i uz upotrebu lubrikanata jako su bolni i neprijatni. Interesuje me, sa aspekta vaše oblasti, da li je moguće nekom metodom ili hiruškom intervencijom odstraniti te ožiljke ili plikove, kako već da ih nazovem, ni sama nisam sigurna šta su? Ne znam da li uopšte nakon lasera i treba da ostanu ožiljci? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 29. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Nakon tretmana laserom svakako mogu nastati ožiljci i oni mogu biti bolni, tj, prouzrokovati bolne senzacije.
      pre svega, treblo bi učiniti pregled i razjasniti da li se radi o ožiljcima ili plikovima jer plikovi (bule) su akutno i prolazno stanje, a ožiljci su hronično stanje.
      na osnovu pregleda treba doneti odluku o eventualnom dopunskom tretmanu.