Poštovani, nedavno sam čula da se u srbiji radi preventivna rekonstruktivna operacija dojki- ugradnja implanta. Obzirom da sam genetski opterećena (mama je umrla u 54. Godini od raka dojke a baka u 72.) interesuje me da li je zaista tačno da se ovakvom metodom 100% otklanja rizik za dobijanje raka dojke, da li je moguće izvršiti ovakvu operaciju u srbiji, gde i kako mogu dobiti detaljnije informacije. Imam 32 godine i majka sam 2 deteta.

    Odgovoreno: 13. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Nemogu vam tačno reći kakvi su stavovi onkoloških hirurga i republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje prema preventivnoj mastektomiji u sistemu zdravstvene zaštite stanovništva u srbiji.
      u privatnoj praksi je to moguće izvesti (u nekoj od specijalnih bolnica za plastičnu hirurgiju) ali je to rešenje ekonomski nepovoljnije po pacijenta- operacija se u potpunosti plaća.
      vi svakako spadate u veoma rizičnu grupu pacijenata.
      na ovaj način se nemože u potpunosti sprečiti nastanak karcinoma, ali se rizik znatno smanjuje- preko 95% , a kod nekih tipova karcinoma i do 98% .