Poštovani, molim vas za odgovor vezano za rekonstrukciju vrha prsta. Pišem u ime prijatelja koji je ovih dana imao povredu palca, koja je za posledicu imala amputaciju vrh ovog prsta u dužini oko 1, 5cm. Zanima me da li je moguće uraditi rekonstukciju, kolika je efikasnost i da li uopšte predlažete zahvate ovakve vrste. Unapred hvala. Pozdrav, jelena

    Odgovoreno: 04. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Palac je najvažniji prst šake i njime se čovek nalviše služi tokom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, što nas izdvaja od svih drugih primata.
      gubitak segmenta palca uzrokuje znatan stepen invaliditeta, pogotovu ako se radi o dominantnoj šaci.
      procena tog stepena zavisi i od prirode posla koju pacijent obavlja.
      u koliko pacijent ne obavlja isključivo fine, manuelne radnje tokom posla i procenjeni stepen invaliditeta nije visok- rekonstrukcija distalnog segmenta palca nema nikakvog smisla.
      sve u svemu, važna je procena stepena invaliditeta, uzimajući u obzir sve faktore (unutrašnje i spoljne) i u konsultaciji sa hirurgom doneti konačan sud.