Pitanje za hirurga poštovani doktore, na lijevoj dojci želim otkloniti mladež-4 mm. Kako je jedino ispravno da to uradi hirurg, jer sam čula (pa sam mnogo zabrinuta) da ima loših primjera sa smrtnim ishodom nakon nekog vremena??? Ne zamjerite mi, molim vas, ali koliko u širini i dubinu oko mladeža treba zasjeći, jer sam čula da se ne smije ostaviti korijen istog koji je dubok. Moj hirurg kaže da će ga površinski s kože odstraniti!!! Zahvat je za 7 dana a ja ne znam sta da radim. Od oka se vidi da je zdrav ali je na nezgodnom mjestu. Isječak će ići na biopsiju. Hvala puno.

    Odgovoreno: 03. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Odgovor je identičan kao i kod prethodnog pitanja:

      u koliko mladež svojim karakteristikama hirurgu ukazuje da ima veliki potencijal ka metaplaziji (promeni) , on će ga ukloniti hirurškim putem- radikalno po dubini i širini.
      u koliko hirurg proceni da postojeći mladež ima mali ili nikakav potencijal ka metaplaziji ukloniće ga nekom od semikonzervativnih metoda.