Poštovani,
    Da li se kod nas u Srbiji operiše pectus carinatus? Gde je najbolja ustanova i ko vrši operaciju, grudni hirurg ili ortoped? Da li postoji mogućnost popravljanja stanja u 27-oj godini putem proteze? Da li pri pregledu treba odraditi CT skener grudnog koša ili rentgen?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 04. 2009.
    • Dragi Branko,
      Nošenje proteze daje dobre rezultate u periodu adolescencije, u odraslom životnom dobu se može pokušati (u koliko je u pitanju blaga forma deformiteta) ali je rezultat neizvestan. Operaciju izvodi grudni (torakalni) hirurg. CT grudnog koša je obavezan u koliko je u pitanju teža forma deformiteta udružena sa deformitetima kičmenog stuba ili udružena sa plućnim smetnjama. U svakom slučaju rentgen grudnog koša je obavezan.
      Pozdrav.