Poštovani,
    molim Vas da mi objasnite ehotomografiju dojki obostrano na dojkama displazicne fibrolipomatozne i fibromikrocistične promjene, s predominacijom fibrolipomatozne građe. Na desnoj dojci, u projekciji sgk, na rubu parenhima, displazicni fibromikrocistični plak velićine oko 35mm*18mm, s najvećom mikrocistom 6.5mm. U istom nivou glandularni plak veličine 11.3mm. Na lijevoj dojci, u projekciji sgk, displazicni fibromikrocisticni plakovi do veličine 21mm, s najvećom mikrocistom 3mm. Tu promjene, ciste ili upalne promjene na dojkama se ne diferenciraju. U aksilama se ne diferenciraju svježe, patološki uvećane lgl. U obe aksile hronično izmijenjen lgl. Do veličine 20mm. Zaključak, dysplasio fibrolipomatosa, partim fibromikrocistica mammae bill. Osoba ima 45 godina. Da li je ovdje potrebna operacija i može li postati maligno ako se ne operiše?
    Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 11. 04. 2009.
    • Draga Nataša,
      Ovo je pitanje za radiologa ili onkologa. U svakom slučaju, osoba sa ovakvim nalazom bi trebala da radi kontrole dojki (ultrazvuk ili mamografija) jednom godišnje, a ukoliko je karcinom dojke prisutan u porodici i jednom u 6 meseci. Ne znam kakvi su stavovi u našoj zemlji po pitanju preventivne poštedne mastektomije, znam da bi u Americi takvoj osobi preporučili preventivnu subkutanu mastektomiju i istovremenu rekonstrukciju dojki implantatima.