Postovani, zelim da vam postavim pitanje o sledecem nalazu, mozda nije iz vase oblasti, ali ja ne znam kome da se obratim, a vrlo sam zabrinuta, ne spavam zbog ovoga. Moja majka ima 38 godina, prvo dete je rodila sa 22 god. A drugo sa 25. Njen nalaz dojki je: dojke su intermedijlne, pretezno lipomatozne strukture - acr2. Difuzno u dojkama se vidi pojacan fibroza. U gornje-spoljnjem kvadrantu desne dojke prezistuira prethodno pracena fokalna promena, ovalnog oblika, pretezno hipoehogene strukture, delimicno jasno a delimicno nejasno ogranicena, dimenzija 6, 5 x 5, 5 mm. Pridruzene promene se ne vide u kolor dopler modu se u opisanoj promeni ne vidi patoloska vaskularizacija a promena je hipovaskularizovana aksile su bez uvecanih limfnih nodusa bi rads 3 eho kontrola za 6 meseci. . . . Ovo je isti nalaz kao kada je ta promena otkrivena, nalazi su potpuno identicni, iskucala sam zadnji da ne kucam oba. Molim vas, da mi kazete da li je ovo opasno, bila bih vam veoma zahvalna? Hvala i sve najbolje!

    Odgovoreno: 20. 05. 2012.
    • Poštovana,
      Sa tumorima u dojkam, odnosno bilo kakvim fokalnim promenama, nije se šaliti. Pored pregleda koji je obavio radiolog, neophodno je da vašu majku pregleda hirurg koji se bavi dojkom. Samo ultrazuk nije dovoljan da bi se postavila dijagnoza. Potrebno je da se uradi i mamografija i eventualno biopsija koja će tačno pokazati o kakvoj se promeni radi. Verujem da vama utešno zvuči kad vam lekar uradi ultrazvuk i kaže da dođete za šest meseci, takođe znam da imate strah i zebnju kad čujete reč "biopsija" ali uvek je bolje razrešiti neku dilemu nego živeti u neizvesnosti.