Poštovani doktore, u julu prošle godine u 3 mesecu trudnoće prosulo mi se puno kuvalo vrele vode i zadobila sam opekotine ||-og stepena na stomaku i levoj butini bila sam na previjanju u bolnici za plastičnu i rek. Hirurgiju i rečeno mi je da neće ostati ožiljci i da mažem šaljićev melem, koža na stomaku i nozi je u vidu fleke a ja baš nešto nisam optimista da ce to proći pa me interesuje da li postoji način da se to što pre ukloni jer su se na astomaku pojavile i strije od trudnoće. Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 15. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Opekotine drugog stepena obično ostavljaju ožiljke koji su u ravni kože, prebojeni u ranoj fazi svetlo ružičasto a kasnije, sazrevanjem ožiljka, postaju boje bele kafe. Takvi ožiljci nisu bolni, ne stvaraju funkcionalne smetnje i ne zahtevaju nikavu terapiju. Prebojenost kože se može sakriti puderom. Samo sazrevanje ožiljka traje do dve godine i tada se ne preporučuje sunčanje već zaštita od sunca faktorom 30-50 čak i ispod odeće. U tom periodu se može očekivati da ožiljak postane bleđi. Za precizniji odgovor slike mi možete poslati na mejl: rakicdrvesna@gmail. Com
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #97799

    • Prim. dr sci. med. Vesna Rakić 18. 07. 2012.

      Poštovana, to zavisi od oblika ožiljka, veličine ožiljka i okolne zdrave kože. Za precizno mišljenje potrbno je izvršiti pregled. Pregled možete zakazati na mejl: rakicdrvesna@gmail.com

    • A da li se mogu ukloniti ti oziljci nekom metodom interesuje me konkretno zbog estetike?