Poštovani da li mi možete objasniti da li je uobičajno da prilikom operativnog zahvata potkoljenice dođe do mekotkivnog defekta u području noge (po doktoru je to posljedica traume) i mekotkivnog defekta na sakralnoj regiji (posledica jatrogena opekotina) , a koje su izazvale neophodnost vršenja i operativnih intervencija na plastičnoj hirurgiji. Takođe me interesuje na kakvu traumu je doktor mislio i kako nastaju jatrogene opekotine. Dijagnoza je polytrauma, fractura femoris gradus iv 1. Dex, fractura cruris aperta gradus iv 1 dex, exploratio a. Poplitealis et reconstructio. Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 22. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Iz vaše dijagnoze mogu da zaključim da ste imali politraumu, odnosno povrede više sistema i organa. Nije retkost da prilikom takve povrede dođe do nagnječenja i uništenja pored koštanih struktura i mekih tkiva (krvnih sudova, mišića, tetiva, mišićnih ovojnica) . Tako uništena tkiva se moraju odstraniti. Posle takve operacije, obično je potrebno čišćenje rane koje se sprovodi redovnim previjanjem naredne dve nedelje. Kad se sve to završi potrebno je definitivno zatvaranje rane i rekonstrukcija. Vidim da je vama doktor rekonstruisao i arteriju koja prolazi iza kolena i na taj način vam je spašena noga. Što se tiče jatrogene opekotine, to je povreda koja nastaje u bolnici, dakle niste vi prouzrokovali povredu već je povreda nastala dejstvom nekog medicinskog lica ili dejstvom opreme u bolnici. Povreda je verovatno nastala u operacionoj sali zbog korišćenja struje u toku operacije kada je došlo do otkazivanja jednog dela tehnike.