Postovani, otac mi je dijabeticar i od pre mesec dana oseca bolove u stopalu koje mu je i oteceno. Hospitalozovan je na vaskularnoj hirurgiji i amputiran mu je mali prst sa obolelog stopala. Rana ne zarasta dobro, a stopalo mu je u istom stanju kao i pre hospitalizacije. Trenutno je hospitalizovan na internom odeljenju i regulisan mu je nivo secera u krvi, ali stopalo je i dalje u stanju u kome je prvobitno bilo. Preporucuju mu da ide na tretman hiperbaricne komore i moje pitanje je hoce li mu to pomoci, a ako hoce koliko je tretmana preporucljivo do potpunog izlecenja? Hvala vam unapred!

    Odgovoreno: 23. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Kod pacijenata koji imaju dijabetes, ništa nije idealno i konačno. Mora da drži šećer pod kontrolom, mora da nosi adekvatnu obuću, da održava higijenu stopala. Baro komora pomaže ali nije čaroban štapić. Na žalost, preti mu amputacija noge i slepilo. Ne može da se govori o potpunom izlečenju, može samo da uloži napor i da pomenute komplikacije spreči ili odloži. Stopalo dugo može biti otečeno, da ne oseća bol ili da oseća neka mravinjanja, ne znači da se radi o infekciji. Pored toga treba imati na umu da pacijenti sa dijabetesom, više skloni infekciji nego drugi ljudi tako da svaka mala ranica, opekotina i slično, može da se zakomplikuje.
      preporučujem da uzima i sredstva koja pomažu cirkulaciju i da šeta.