Hidroadenitis supurativa moj oziljak koji me prati vec 15godina. Operisan je vec jednom na vma 2001i u predelu pazusnih jama obe strane i u predelu prepona obe strane. Bilo je relativno mirno i nista mi nije smetalo osim ruznih i nezgrapnih oziljaka pa me je to malo iritiralo vise psihicki ali kada bi se prisetila bolova koje sam izdrzala sa incizijama moja psiha bi ojacala i sve je to trajalo do 2006 kada sam zatrudnela. Tokom trudnoce doslo je do promena i sve je krenulo izpocetka cak su se cvorici pojavljivali i ispod oziljaka e to tek boli. Borim se jos uvek i vise nemam snage trazim pomoc. S obzirom da sam medicinska sestra na ortopediji i mnogo fizicki radim pa se znojim i kada dodje do upala trpi mi posao a i ja postajem vidno napeta i nervozna naravno kada trpite bol. A i iskreno mnogi muskarci nerazumeju moj izgled prepona pa zgrozeni nestanu. Molim za pomoc unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 25. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Hidroadenitis je veoma uporna i dosadna bolest znojnih žlezda kojoj se ne zna uzrok a ni siguran lek. Do sada je jedini način lečenja bio uklanjanje kopletne kože i potkožnog tkiva gde se nalaze te upaljne znojne žlezde i rekonstrukcija defekta. Dugogodišnje upale mogu da dovedu do razvoja planocelularnog karcinoma. Ipak, ima nade. Postoje laseri koji mogu da "spale", potpuno unište žlezde na tim karakterističnim mestima i da se upala više ne ponavlja. Preporučujem vam da to uradite. Nemam informaciju koja ordinacija ima taj laser ali svakako se možete raspitati i u direktnom razgovoru sa doktorom dobiti informaciju da li postoje garancije za uspeh intervencije. Mislim da to može biti trajno rešenje.