Poštovani, moj problem se tiče mladeža koji se nalazio na leđima, preciznije desnoj lopatici. Naime, ove godine na letovanju su mi izgorela leđa i bolelo me je par dana, uz blago crvenilo. Mazala sam mast jekoderm. Kasnije mi se koža nije ljuštila, već su crvenilo i bol jednostavno prošli. Spomenuti mladež je pre letovanja bio jako mali (1mm u prečniku) , međutim posle je krenuo da se širi. Ivice su postale svetlije, povremeno se javljao svrab, potom peckanje i bol. Na pregledu je dermatolog primetio sumnjivu "crnu tačku" i uputio me na odeljenje plastične hirurgije. Danas mi je mladež hirurški uklonjen i uzorak poslat na patohistologiju. Moje pitanje je, dok nestrpljivo i zabrinuto čekam rezultate, kolika je verovatnoća da se za tako kratko vreme (3 i po meseca) jave promene koje bi mogle biti ozbiljnije prirode? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 25. 04. 2012.
    • Poštovana,
      Za tri meseca svakako ni jedan mladež ili eventualno tumor ne mora mnogo da napreduje, međutim osnovno pitanje je da li je taj mladež "radio" i pre nego što ste ga vi primetili. Verovatno ga imate više godina. To što vi imate neke simptome, ne mora ništa da znači u smislu da je to loše. Nekada i potpuno "mirni" mladeži mogu da postanu melanomi i da daju metastaze pre nego što ste ga vi ili doktor primetili. Takođe, u jednom manjem procentu, nikada se i ne otkrije odakle je krenuo melanom, samo se pronađu metastaze. Naravno, ne pišem vam sve ovo da bih vas uplašila. Treba da znate da malo toga od vas zavisi. Jedino što sigurno možete da učinite za sebe i sprečite "opasne" mladeže da napreduju, je da idete kod dermatologa na šest meseci do godinu dana i da se štitite od sunca.