Potovani, u pitanju je zdravlje mog ujaka, ekstremni slucaj prekomerne tezine, iz razumljivih psiholoskih kompleksa on vec dugo odbija lecenje. Naime, tezine je preko 200kg. . . Blizu 300kg. ! Desna noga je abnormalno uvecana, visak limfe i koze visi i onemogucava kretanje. Noga, kako pomenuta desna tako i leva u predelu stopala, poprimaju izgled elefantijaze (sudeci po slikama koje sam imala prilike da vidim na internetu) . Curenje limfe u vise navrata, bolovi u zelucu, visok pritisak, usporeni rad stitne zlezde, ima 54 godine zivota. Sa priblizno 20 godina imao je nesrecu, u kojoj je pao s motora i pridobio traume na desnoj nozi, noga je probusena metalom. Zivi sa slepim ocem od drzavne pomoci, ruralna sredina, oduvek pruza otpor pri lecenju u institucijama sto samo otezava beznadezno stanje. . . Moja porodica, jedini blizi srodnici, zive daleko i nisu u mogucnosti da pomazu svakodnevno a s obzirom na tezinu ukoliko prestane da se krece tesko mu neko i moze pomoci. . No, s obzirom na estetski izgled, njegovo opste zdravstveno stanje je bilo dovoljno dobro da je do sad mogao bez hospitalizacije pa cak i bez pregleda i kontrola od strane strucnjaka u ambulantama. U vise navrata je pokusao sa programima mrsavljenja, "nulta dijeta" na klinickom centru u bg ali nikad nije ostao i ispostovao program, takodje se na svoju ruku vise od godinu dana pridrzavao atkinsonove dijete. Sada tvrdi da se je spreman na saradnju u lecenju. Postoji li nada za njegovo izlecenje? Stanje u kojem je mu ugrozava zivot s obzirom da je u takvom stanju bez lekarskog nadzora. Sta se moze uciniti liposunkcijom npr. ? I koje su metode danas dostupne? Unapred hvala, jelena

    Odgovoreno: 27. 04. 2012.
    • Poštovani,
      Mislim da bi vašem rođaku od velike pomoći bila i poseta psihijatru jer se očigledno radi o nekom obliku depresije. Takođe, sledeći postupak bi mogao biti odlazak u centar za ekstremnu gojaznost koji radi pri kliničkom centru srbije u beogradu, i hirurška klinika gde se radi operacija želuca. Treba da ponesete overen uput.