Molila bih vas za vase strucno misljenje o ugradnji silikonskih implantanata u mojim godinama (27) kao i o tome da li je potrebno da se jednom ugradjeni implantati posle izvesnog vremena zamene? Usput me brine eventualna povezanost silikona i raka dojke i da li ova operacija zahteva cesci pregled dojki kasnije? Kakvo je vase iskustvo kao i da li je moguce iz cisto estetskih razloga ovu operaciju uraditi u niskom klinickom centru, koja je cena operacije i kog bi ste mi hirurga preporucili ako je to eventualno moguce! Unapred hvala! Ana

    Odgovoreno: 01. 05. 2012.
    • Poštovana,
      Ugradnja silikona se može uraditi posle 18 godine a indikacija se postavlja u skladu sa nalazom. Iako se nekoj osobi čini da su joj potrebni implantati, nekada je dovoljno podizanje dojki mastopeksija (suspenzija) . Istraživanja su pokazala, da ugradnja silikona ne povećava šanse za karcinom. Zene koje su operisale karcinom dojke, često imaju novu dojku zahvaljujući silikonskom implantu. Takođe, snimanja i redovni pregledi na 6 mes. Do godinu dana su i nakon ugradje silikona potpuno mogući. Ne znam da li se u niškom kc radi ova operacija. Predpostavljam da se plaća na blagajni kc kao i svaka vanstandardna usluga. Predlažem vam da odete, zakažete pregled pa ćete se sami odlučiti za hirurga plastičara.