Poštovani stručnjaci, pre dve nedelje sam imala udes u kojem sam zadobila povredu u području levog oko u vidu otvorene rane. Rana je prostrana od polovine kapka do na pola ispod oka (ispod poočnjaka) . Ušili su mi ranu i unutrašnjim i spoljašnjim končevima (koje sam skinula pre 7 dana) . Savetovano mi je da ništa ne mažem na ožiljak nedelju dana pa da krenem sa gelom dermatix. Moje pitanje je sledeće: s'obzirom da je ožiljak na vidljivom mestu, savetujte mi kako može što brže i efikasnije da se otkloni? I kad mogu da planiram bilo kakav vid estetske hirurgije? Čula sam za laser itd. Koji je vaš predlog. Unapred vam se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 01. 05. 2012.
    • Poštovana,
      Najvažnija prevencija ožiljka je- da ranu posle povrede šije hirurg plastičar. Ukoliko nema značajnijeg krvarenja, uvek treba potražiti plastičara. Rana se može primarno zbrinuti u prvih 6 sati od povrede (nekada i duže) i zato uvek treba insistirati da vam ranu šije plastičar. Kod vas je šivenje i vađenje konaca završeno. Ipak, potrebno je da posetite plastičara radi daljeg plana tretiranja ožiljka. Očni kapak je specifično područje. Kod svake druge regije, za operaciju ožiljka treba sačekati da prođe godinu dana, da ožiljak sazri. Kad su kapci u pitanju, ako imate problem sa zatvaranjem ili otvaranjem kapka, pomoć treba odmah potražiti. Ako imate samo estetski problem, treba da znate da je normalno da ožiljak bude ružićaste boje nekada i do dve godine od povrede. Dermatix je verovatno najbolje i najkomfornije rešenje. Može se sprovoditi i masaža ožiljka ali tako da ne pritiskate očnu jabučicu i terapija laserom ukoliko određeni laser ima tu opciju. Naravno, tretman laserom pored samog oka nosi izvesnat rizik i treba ga pažljivo sprovoditi. Ako sve to ne da zadovoljavajući efekat - u sam ožiljak se može ubrizgavati lek koji dovodi do smanjenja ožiljka.