Ja sam bosko i javljam se iz valjeva. Moje pitanje je cisto tehnickog karaktera. Student sam medicine na univerzitetu u beogradu. Kao sto je poznato specijalizacije se dobijaju tako sto u odredjenom trenutku ustanova u kojoj lekar radi raspisuje konkurs za odredjenu "granu" medicine koja je u tom trenutku deficitarna. Ja imam ogromnu zelju da specijaliziram plasticnu hirurgiju pa me zanima kako bih mogao da eventualno popravim svoje sanse u pogledu moje buduce struke. Da li u zemljama iz susedstva postoje univerziteti na kojima lekar moze odabrati specijalizaciju? Kako ste vi dosli do te specijalizacije i kakva su vasa iskustva u tom pogledu. U nadi da necu ostati uskracen za odgovor srdacno vas pozdravljam i unapred vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 01. 05. 2012.
    • Poštovani,
      Kolega da bi bili sigurni da želite plastičnu hirurgiju predlažem vam da provedete mesec dana na odeljenju opekotina u zvečanskoj 9 kcs. Najveći deo svog života ćete provesti upravo lečeći najteže opečene pacijente. Takođe treba da mislite na dekubituse, ulkuse i ostale otvorene rane. Estetska hirurgija dolazi na kraju, posle više godina iskustva na rekonstruktivnoj hirurgiji. Što se valjeva tiče, vi ste u gradu gde radi jedan jedini plastičar. Mislim da treba da se raspitate i radite na tome da u svom gradu dobijete specijalizaciju. Takođe postoji mogućnost da vam neka od privatnih klinika za plastičnu hirurgiju, da specijalizaciju. Što se evrope tiče, mislim da postoji jednom godišnje konkurs za celu evropu, za sve specijalizacije. Takođe mislim da prednost imaju lekari iz evropske unije.