Koliko vremena je potrebno da se pokaze da je organizam odbacio implatant grudi kao strano telo, koji su simptomi?

    Odgovoreno: 05. 05. 2012.
    • Poštovana,
      Uobičajena reakcija na strano telo je odbacivanje, tj. Formiranje čvrste opne kojom organizam pokušava da ograniči strano telo od ostatka organizma. Kod svih osoba koje su ugradile silikone - ta opna se stvara. Samo kod malog broja, ta reakcija je tako snažna da dolazi do toga da je silikon stegnut tom opnom, da počinje da se deformiše i da dojka gubi lep oblik. Ta komplikacija se zove kontraktura kapsule. Kad se javi, neophodno je da se hirurški interveniše, da se kapsula proseče i isti silikon može da se vrati. Kod nekoga se ta komplikacija javi već posle nekoliko nedelja, kod nekoga -nikada. Kontraktura se mnogo ređe javlja ukoliko se silikon postavi ispod mišića.