Postovani, moja dijagnoza je atheroma reg. Ing. I. Sin. Recidivans. Kao sto vidite moj problem je ukrtko receno upaljena lojna (i znojna?) zlezda u preponi, kako mi je doktor objasnio. Imam taj problem vec 2-3 godine, sa simptomima krvarenja, gnojnih iscedaka, nadudosti te regije. . . . Probala sam da to saniram hidrociklinom i slicnim antibiotskim kremama koje su mi preporucene od strane doktora, ali sve je bilo bezuspesno. Iz tih razloga je pre godinu dana uradjen manji hirurski zahvat, cime je navodno odstranjena gnojna cista koja se u toj regiji stvarala. Nakon toga, tek neposredno nakon skidanja konaca, milimeter iznad toga sve je pocelo ispocetka, te je operacija uradjena ponovo pre nedelju dana. Uzorak je poslat na histopatoloski nalaz. Zabrinuta sam, zasto nikako ne mogu da resim taj problem (ili se konstantno vraca) , i zelala bih da mi kazete sta mi je ciniti. Da li postoji neki realan razlog zasto mi se to povratilo, i zbog cega se to uopste stvara? Da li postoji neki preparat kojim bih mogla da sprecim dalje stvaranje toga??? Jer nisam sigurna da ce se ni ovom operacijom resiti problem, odnosno da se nece pojaviti na nekom drugom mestu. Unapred sam vam zahvalana! Pozdrav.

    Odgovoreno: 13. 05. 2012.
    • Poštovana,
      Vaš problem verovatno nije aterom - upaljena lojna žleyda već hidroadenitis - upaljena zbojna žležda. Na zalost, ova druga bolest se ne može izlečiti samo jednom operacijom. To je bolest nepoznatog uzroka. Može se javiti i u drugoj preponi i u predelu gluteusa i oba pazuha. Najbolji način lečenja je preventivno spaljivanje laserom svih znojnih žlezdi u regijama gde se običmo javlja hidroadenitis. Ovako ćete celog života piti antibiotike i ići na operacije.