Poštovana dr. Rakić pozdrav, živim u dubrovniku pa sam vas odlučio ovim putem kontaktirati i informirati se pošto nas dijeli velika udaljenost. Imam problem sa pilonidalnim sinusom/cistom vec par godina. Prije 6 mjeseci sam ga operirao kod općeg kirurga i rana je bila zasivena te sam nosio dren par dana. Međutim izgleda da se problem nije rijesio iako me lijecnik uvjerava da je sve u redu te da rani treba malo duze vremena. Svako 20 dana se pojavi bol i otok na kraju oziljka od operaciju te nekad krvari ali bol nestane za 2-3 dana i opet je sve normalno. Pored toga otkrivena mi je i perianalna fistula za koju lijecnik govori da nije povezana sa pilonidalnim sinusom jer su dosta udaljeni jedno od drugog. Čitao sam da upravo plastična kirurgija rjesava problem pilonidalnog sinusa pa cu se vjerojatno odluciti za tu varijantu jer si nemogu dozvoliti dug oporavak zbog posla kojim se bavim. Zanima me da li je to bascom metoda po kojoj vi obavljate operaciju te da li je moguće istim putem napraviti operaciju pilonidalnog sinusa i perianalne fistule? Unaprijed zahvaljujem i lijep pozdrav

    Odgovoreno: 22. 02. 2015.
    • Poštovani,

      pilonidalni sinus je nekada bio nerešiv problem ali je rekonstruktivna hirurgija donela nove metode tako da je problem u potpunosti rešiv. Prvo je neophodno obaviti pregled kojim bi utvrdili da li postoji sinus i fistula i tek onda napraviti plan rešavanja problema. Uvek se mogu uraditi obe operacije ako pričamo o pilonidalnom sinusu i perianalnoj fistuli.