Pre dve godine sam imala mastektomiju leve dojke (estrogen negativan, progesteron pozitivan, her2pozitivan, lim. Cvorovi nezahvaceni, bez metastaza) , tada je ugradjen silikon implatant, ali ranica nije htela da zaraste pa sam posle 9meseci otklonila implatant i otklonjen je i subkutis sloj koze. I mplatant je bio prevelik i vrsio je pritisak na moja rebra. Nakon toga rana je zarasla, ali ja jos uvek osecam zategnutost misica i imam osecaj kao da mi je rebro malo ulubljeno od implatanta te kada dublje udahnem srce pocinje da mi jace lupa. Idem na 3mesecne kontrole ultrazvukom i sve je u redu. Kontrolisem redovno krvnu sliku, d vitamin, selen itd. Moje pitanje je: kako mogu, na kojim pregledima da vidim sta se dogadja unutra, da li mi kosti rebara stvarno pritiskaju pluca i srce, u kakvom stanju su grudni misici itd? Da li je mri grudi pregled dobar za mene i sta se sve na njemu moze videti?

    Odgovoreno: 22. 02. 2015.
    • Poštovana,
      Niste rekli da li ste imali hemioterapiju i da li ste zračeni. Stavljanje implanta posle mastektomije je poželjno zbog vašeg psihićkog zdravlja i oporavka ali je skopčano sa čestim komplikacijama. Zračenje pored toga što leči tumor, oštećuje kožu, čini je tankom i lako povredljivom, hemioterapija menja krvne sudove, sama mastektomija dojke podrazumeva da iza ove operacije ostaje manjak kože. Sve to zajedno olakšava da se dese komplikacije. Jedna od tih komplikacija je i ispadanje proteze. Nema nikakave sumnje da silikonska proteza nije mogla da dovede do bilo kakvih promena na kostima odnosno na rebrima. Rebra ne pritiskaju srce i pluća osim ako niste imali prelom rebara. To se vidi na običnom rentgenskom snimku pluća. Nije vam potrebna magnetna rezonanca da bi videli stanje rebara. Ono što vas boli je ožiljak koji postoji i na mišićima i u potkožnom tkivu i na koži. Kod osoba koje su imale zračenje ili hemioterapiju bolovi su izraženiji i ne mogu se lako umiriti.