Poštovana dr. Rakić, imam jedno pitanje za vas pošto sam pročitao i čuo dosta pohvala na vaš rad sa pilonidalnim sinusima/cistama. Naime zanima me da li je moguće obaviti operaciju po vašoj metodi bez obzira na veličinu i starost tog pilonidalnog sinusa. Meni je sinus dijagnosticiran i rečeno mi je da je sinus velik i da postoji od vrha stražnjice pa sve do čmara odnosno do 1cm od analnog otvora. Imam ga već 4 godine i sa svakom upalom se spuštao prema čmaru. Pa me zanima da li je u takvoj situaciji moguće obaviti operaciju po vašoj metodi. Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru, i lijep pozdrav!

    Odgovoreno: 03. 10. 2014.
    • Poštovani,
      Ivo, moguće je uraditi sinus bez obzira na veličinu i koliko dugo traje. Nešto je komlikovanije ukoliko imate plus i fistulu prema debelom crevu pa je kao pripremu za ovu operaciju potrebno uraditi magnetnu rezonancu. Svakako može se uraditi operacija kojom će se ukloniti sve što čini sinus i uradi rekonstrukcija defekta.