Postovani doktore, ovo je danasnja moguca dijagnoza vaskularnog hirurga koji me upucuje na dalju dijagnostiku: "moguc av malformat blizu magistralnog krvnog suda. Upucuje se na msct dijagnostiku radi definitivne odluke o daljem lecenju. " promena se nalazi ispod desne ruke, u pazusnoj jami, vec duze vreme osecam nelagodu ali ne i bol. Ruka mi nocu trne i tri srednja prsta, cesto i danju. Fizijatar me salje na terapije strujom i magnetima sumnja na tos. Vaskularni hirurg smatra ukoliko se na ct pokaze da je to nasta sumnja, da je obavezna operacija jer krvni sud moze da prsne. Vec duze vreme znam da imam aneurizmu u srcu (nemam ispred sebe nalaze pa ne znam tacno na kom mestu, ali ukoliko je bitno mogu dostaviti) porodicno visok holesterol, ne pijem, ne pusim, umereno setanje i voznja biciklom. Trudim se da se zdravo hranim, kao i cela familija. Zelela bih vase misljenje pre nego sto budem morala da se odlucim sta dalje, jer vec sledece srede je moguce da cu imati ct. Unapred zahvalna. .

    Odgovoreno: 14. 11. 2013.
    • Poštovana,
      Dodatna dijagnostika je neophodna. Ukoliko vas je vaskularni hirurg uputio na ct, onda to obavezno i uradite. Vi se verovatno dvoumite da li da odete na snimanje gde ima zračenja. Ta doza zračenja je manja šteta za vaš organizam od pucanja krvnog suda. Na fizikalne terapije nebi trebalo ići dok se ne postavi definitivna dijagnoza. Kad dijagnoza bude postavljena, da bi doneli odluku da li da se operišete ili ne, pitaćete hirurga koje su prednosti i rizici operacije. Hirurg će vam objasniti a na vama je da donesete odluku.