Poštovana, pre 5 godina sam operisala maligni melanom. Radilo se o mladežu na leđima, breslow 0, 75 mm, clark 2, superficijalni, radijalna faza rasta, bez ulceracije, regresije, mitotski indeks nizak. Redovno odlazim na kontrole i sve je u redu. Na nedavnom dermoskopskom pregledu skrenula sam pažnju dermatologu na neku promenu na nosu koju do pre godinu dana nisam imala i rečeno mi je da se radi o mladežu koji je bezopasan. Da li mi preporučujete da taj mladež otklonim s obzirom da se nalazi na mestu stalno izloženom suncu i s obzirom na bolest koju sam imala i za čiji ishod još uvek brinem? Napominjem da je sestra moje majke preminula od melanoma pre 40 godina, u ranoj mladosti. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 12. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Razumem zašto se plašite. Ipak, moram da vam kažem da nipošto ne treba operisati sve pigmentne promene na telu po svaku cenu. Ključna stvar je da odaberete dobrog dermatologa koji će vam sa velikom preciznošću dati nalaz kakav je koji mladež. U kliničkom centru srbije na dermatološkoj klinici radi doktorka koja je doktorirala upravo na melanomu i po mom mišljenju najbolje radi dermoskopiju. To je doc. Dr danijela dobrosavljević. Vaša strepnja je opravdana jer izvestan broj pacijenata koji su jednom imali melanom - mogu ga ponovo dobiti. Dobrom prevencijom, korišćenjem zaštitnog faktora tokom izlaganja suncu i redovne kontrole kod dermatologa, možete preduprediti razvoj tumora.