Postovani, imam jedno pitanje za vas, a tice se uklanjanja oziljka posle operacije stomaka koju sam imala pre skoro 4 godine. Iako je operacija prosla uspesno, mogu bez ustezanja reci da sam vrlo lose usivena. A vidljivost oziljka je znatno povecana skidanjem konaca pre vremena, sto je bukvalno uslovilo malo rastavljanje koze gde je bio rez. Onda su se pri previjanjima stavljali jaci flasteri preko gaze da bukvalno skupe rez sto je vise moguce, usledilo je i nosenje onog specijalniog pojasa, medjutim, koza je ipak srasla kako je srasla. Oziljak je duzine tacno 20 cm, vertikalan je, i naravno ruzan. Dosta vezbam, prilicno sam ojacala stomacne misice, koza je u dobrom stanju, ali mi taj oziljak dosta smeta, i zelela bih da ga se, ako je to moguce, sasvim resim. Da li je moguce totalno ga ukloniti, ili je nekakvo ublazavanje jedino cemu mogu da se nadam? Kog strucnjaka (e) vi preporucujete, i molim vas, napisite koje su to klinike u kojima oni rade? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 25. 02. 2013.
    • Poštovana,
      Kad se ožiljak nalazi na stomaku ili grudnom košu - on je sklon širenju. Koža na stomaku i grudnom košu se širi pri svakom pokretu više nego koža na nekim drugim delovima tela. Tako se i ožiljak širi. Vežbe pomažu da se zategnu mišići ali mogu da utiču na to da se i ožiljak proširi. Naročito je upadljiv ožiljak koji zaostane posle otvaranja telesne duplje. Postoje opravdani razlozi za to. Kod vas verovatno postoji osim ožiljka na koži i udubljenje u predelu ožiljka a uzrok tome je usek u potkožnom masnom tkivo. Ipak, postoji rešenje. Plastična hirurgija radi suptilnom tehnikom i ožiljci su minimalno vidljivi. Možete potpuno da uklonite ožiljak, operacijom u lokalnoj anesteziji. Nakon operacije kod hirurga plastičara, ostaće jedva vidljiv ožiljak. Ovakve operacije ne idu na teret fonda, plaćaju se i u državnim i u privatnim bolnicama a na vam je da odlučite gde ćete raditi. Ja radim u kliničkom centru srbije.