Pozdrav doktore, naime pre 3 nedelje sam imao operaciju nosa tj rinoplastiku. Problem je sledeci na mestu gde sam imao tzv grbu sada je sa jedne strane (desne) ravno dok sa druge tj (leve) ima mala neravnina, kada sam pitao hirurga za to rekao mi je da je to najverovatniije upala kostanog tkiva i da ce ona spasti posle 2-3 meseca,. Medjutim posto sam malo surfovao po netu i nasao da se to jedino povlaci upotebom lekova u roku od 3 meseca posto posle tog vremena okostava, e sad mene zanima koji su to lekovi???

    Odgovoreno: 21. 02. 2013.
    • Poštovani,
      Manje neravnine i asimetrije su normalna pojava posle operacije nosa. Nos je organ koji se sastoji od svih vrsta tkiva, koštanog, hrskavičavog, mišićnog itd. Svako od tih tkiva zarasta na svoj način, svojom dinamikom a tako i stvara ožiljke. Mislim da kolega nije mislio na klasičnu upalu kosti već jednu reakciju kosti na operaciju, stvaranje ožiljka, sazrevanje tog dela kosti. To je sve apsolutno normalno i dešava se kod svake operacije pa i kod operacje nosa. Nije preporučljivo da se neravnine i slične promene koriguju odmah posle operacije. Potrebno je da prodje bar 6 meseci da se ta reakcija organizma završi - sazrevanje ožiljaka. Za taj problem se ne koriste nikakvi posebni lekovi - vreme je lek. Zato nemojte da budete nestrpljivi, sačekajte da prođe taj period. Ako neravnina ostane i posle tog peroda, doktor uvek može da napravi još jednu malu korekciju na tom delu kosti.