Pozdrav, moje pitanje je - ukoliko sam do pre par meseci patila od anoreksije (inače nemam više problem sa tim, ali su naravno posledice izgladnjivanja učinile svoje) da li je opasno da se s obzirom na iscrpljenost organizma podvrgnem plastičnoj operaciji dojki? Naime, jako sam oslabila i nemam kondicije, jako se brzo zamaram i od najmanjeg fizičkog napora mi srce udara i nestaje mi vazduh. E sad to će vremenom da se vrati u normalu, nadam se. Ali zbog naglog mršavljenja su mi se dojke totalno opustile i izgubile oblik, pa zbog toga imam problem i fizički a i stvara mi to kompleks. Pa ako biste mogli da mi kažete vaše stručno mišljenje i preporuku. Podvrgnuti se operaciji smanjenja i podizanja dojki ili ne? Neke optimalne opcije, itd. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 02. 2013.
    • Poštovana,
      Za tako detaljan odgovor koji se odnosi na izbor operacije- neophodno je da mi pošaljete slike. Što se tiče vašeg opšteg zdravstvenog stanja, potrebno je da obavite pregled kod kardiologa kako bi sa sigurnošću znali zašto imate lupanje srca. Takođe, kardiolog je lekar koji daje dozvolu za operaciju u opštoj anesteziji. Nakon detaljnog pregleda, kardiolog će vam reći da li kod vas postoji rizik od operacije i koliki je taj rizik. Tada možemo da razmotrimo kakva bi operacija trebala kod vas da se uradi, da vaše grudi ponovo imaju mladalački izgled. I na kraju, da vas ohrabrim, u hirurškoj praksi su mršave osobe uvek mnogo pogodnije za bilo kakvu operaciju nego gojazne osobe. Mršave osobe se mnogo brže oporavljaju a komplikacije su kod njih veoma retke.