Poštovani, imam 48 godina, pirije 3 godine sam operisala benigni fibroadenom dojke veličine 58 mm i od tada sam pod redovnom kontrolom. Osjećam se dobro i nema više nikakvih problema. U februaru sam kod svoje 16 godišnje kćerke primjetila istu izralslinu u desnoj dojci odma sam se konstutovala plastičnom kirurgu. On je posle pregleda uputio nas na uz dojke gdje je diagnosticran fibroadenom dojke, veličine 8, 5x6, 5 mm, kroz 2 mjeseca smo uradili ponovni uz i fibroadenom je bio 10, 5x5. 27. 10 je bio zadnji pregled, fibroadenom dojke je dostigao veličinu 12, 4x6, 5 mm. Šta mi predlažete? Unaprijed vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 07. 11. 2012.
    • Poštovana,
      Predlažem vam da odete kod hirurga onkologa koji će pregledati dete, možda ponoviti eho pregled ili zatražiti mamografiju. Prema podatcima koje prikazujete, ta promena raste. Da li je fibroadenom, to može da potvrdi samo operacija i ph analiza. Opšte prihvaćen stav je da ako tumor raste, treba ga redovno kontrolisati ili izvaditi. Ukoliko dobijete potvrdu od hirurga onkologa da se sa velikom verovatnoćom radi o fibroadenomu, operaciju može da uradi i hirurg plastičar kako bi ožiljak bio što manji. Naravno, preparat se obavezno šalje na pregled patologu.