Postovani, imala sam operaciju melanoma pre 6 nedelja na desnoj potkolenci zbog koje je bilo neophodno da mi se presadji koza sa butine na list. . . Interesuje me da li ce oziljak zauvek ostati takav ili ce vremenom poprimiti boju koze i biti mnogo manje vidljiv? Uz to, butina vec 6 nedelja nikako da se epitelizuje, i povremeno krvari, pa nikad da skinem zavoje. Da li postoji nesto sto mogu da uradim pa da butina vise zaraste? Hvala unapred

    Odgovoreno: 04. 09. 2012.
    • Poštovana,
      Prema fotografiji koju šaljete mogu da zaključim da je doktor to uradio veoma dobro. To što je usporeno zarastanje regije odakle je uzeta koža - znači da je došlo do nekog problema. Da bi o tome mogla da dam mišljenje, moram da vidim butinu. Što se tiče ožiljaka, u situaciji kad se ukloni kompletna koža i potkožno tkivo, sve do mišićne fascije, što je očigledno urađeno kod vas, uobičajeno je da ožiljak izgleda tako. Ožiljak je bedemast, postoji i promena reljefa kože i boje kože. Vremenom, u narednih godinu dve doći će do sazrevanja ožiljka. Ožiljak će prestati da bude ružićast i ljubićast, poprimiće sivkastu boju, slično kao boja bele kafe. Takođe, nivo kože bi trebao da bude više ujednačen nego sada. Od preparata za ožiljke, preporučujem da koristite silikonsku ploču cica care i elastični zavoj od stopala pa sve do kolena. To je najefikasnija terapija. Nikako vam ne preporučujem da u ožiljak utrljavate bilo kakve preparate jer tako možete dobiti lažnu sliku ponovne pojave tumora ili da tumor zaista rasejavate ako je neka njegova mikroskopska ćelija ostala.