Neznaejќi kade točno da se obratam vidov na internet deka mojot problem može da bide tretiran na plastična i estetska hirurgija. Počituvani se nadevam deka ќe odgovorite na moeto prašanje. Od fotografijata koja vi ja praќam se nadevam deka ќe vidite za kakov problem se raboti. Desnata grada mi e za malku pogore i malku pomala od levata, kako da nedostasuva nekoe delče. Toa i ne mi pretstavuva nekakov problem od fizička strana. Podolgo vreme tragam i baram na internet nemajќi hrabrost da zboruvam za toa i mislejќi deka mojot problem e edinstven. Najposle uspeav da doznaam deka ne sum samo jas so toj problem i deka najverovatno se raboti za "poland syndrome" i od ona što go vidov na internet kaj mene i ne e tolku golema anomalijata. Ne mi pretstavuva problem rekov od fizička strana samo od estetska. Imam 39 godini oženet i tatko na dve deca i moeto prašanje do vas e dali postoi način istiot problem da se otstrani, na koj način i kolku bi činel istiot. Iskreno se nadevam deka ќe mi odgovorite na mojot e-mail i se nadevam na potpolna diskrecija. So počit!

    Odgovoreno: 19. 07. 2012.
    • Poštovani,
      Moguće je da se radi o polandovom sindromu. Fotografija koju ste poslali ne daje dovoljno podataka. Bez obzira, na osnovu ovoga što vidim mogu da zaključim, moguće je uraditi korekciju kako bi vam grudi bile simetrične. Potrebno je da mi pošaljete slike spreda i iz profila kako bih vam rekla na koji način problem može da se reši i kolika je cena te intervencije. Svakako, pre bilo kakve operacije, treba da uradite eho pregled obe dojke, rutinske analize (krvne slika i biohemija) i da imate pregled kardiologa. Slike mi možete poslati na mejl: rakicdrvesna@gmail. Com