Postovani, imam veliki dosad neresiv problem sa detetom pa vas molim da tekst pazljivo procitate i pomognete nam ukoliko je to moguce. Decak ima 6 godina. Sa godinu dana dobio alergiju na penicilin, cefalosporine i bactrim. Ima 23, 5 kg i visok je 125cm. Ima alergijsku astmu od godinu dana ali nema izrazenih tegoba zadnjih par godina. Alergiju na polen, grinje i sl ali se takodje problemi smanjuju sa godinama. Dete inace nije cesto bolesno i uglavnom se leci hemomicinom vec pet godina 3-4 puta godisnje. U poslednje vreme uvedene eritromicin tabl. Kada se razboli. 14. Og februara poceo da kija i kaslje. 15og februara smo se javili dezurnom lekaru, bio febrilan 38-38, 5 i dobio eritromicin. 16og februara temperatura do 39, 6. 17og februara se javljamo kod izabranog lekara, kazu gnojna angina, uveden hemomicin 5ml 1x1 koji je pio narednih 5 dana. Ne kija i posle 2 3 dana prestaje da kaslje. Posle temperature od 39, 6 a zbog mera predostroznosti nastavljamo da merimo temperaturu koja ne prelazi 38. Na kontroli 23eg i dalje crveno grlo. Hemomicin pio do 28og februara. Prva krvna slika radjena je 25. 02. I sve je bilo u granicama osim sedimentacije koja je bila 19. 04. 03. Ponovljena krvna slika, svi parametri i crp uredni. Uradjen briz zdrela i nosa i urinokultura. Sve uredno. 03. 03. Smo dobili uput za infektologiju, gde je negirana mononukleoza i pracen je na pedijatriju gde nam je receno da ponovimo ks *uradjena 04. 03. I ako rezultati ne budu u redu ili se temperatura nastavi da se vratimo na odeljenje. 07. 03. Opet na pedijatriji pregledan, radjen ekg, i kompletan pregled. Na oba pregleda febrilan, nos prohodan, zdrelo mirno, zlezde sitne, pulmo bez ikakvih smetnji, abdomen mek, koza bez patoloskih eflorescencija, ekstremiteti pokrtni. Temperatura i dalje traje. 10. 3. Odlazimo u tirsovu sa uputom za hematologa. Posto hematolog tog dana nije dosao na posao pregleda ga kardiolog dr. Radule vukicevic i radi mu se prosirena biohemija, svi nalazi u normali. Nakon beograda, pregleda ga pedijatar hematolog dr. Marija kosanovic u kraljevackoj bolnici koja tvrdi da dete ima mononuklozu, rade ebv i cmv testove, preporucuje strogo mirovanje i dijetalnu ishranu bez ikakvih lekova. Trazi da se urade rendgen pluca i sinusa. Testovi ebv i cmv negativni. Oba rendgena u redu, s tim sto je na redngenu sinusa napisano da su sinusi nesto smanjene transparencije. Doktorka postavlja dijagnozu sinusitis maxillaris acuta i trazi misljenje orl specijaliste. Danas ga pregleda orl gde su svi nalazi b. O. I gde nam je receno da nalaz na rtg odgovara uzrastu. Posto ova agonija traje vec 5 punih nedelja, detetu i dalje varira temperatura sve do 38 a jedini simptom koji ima je zamaranje i cim ustane iz kreveta i aktivan je njemu temperatura raste ja vas molim da me kao majku razumete zasto brinem, i da mi pomognete. Probali smo cak i da ne merimo temperaturu i da se ponasamo normalno ali ne pomaze jer posle 3, 4 dana kada uzmem toplomer on i dalje ima temperaturu. Dete je veselo, lepo jede, lepo razgovara. Povremeno pobledi u licu i dobije sive podocnjake ispod ociju to je sve sto ja kao majka mogu da primetim. Nocu nema temperaturu, i ona nije ista svakog dana. Desi se da po par dana vecinom dana nema ili ima blizu 37 ali onda naglo skoci na 37, 8 bez ikakvog meni znanog razloga. Unapred se izvinjavam na ovako opsirnom tekstu i nadam se nekom bilo kakvom savetu.

    Odgovoreno: 23. 03. 2016.
    • Poštovana,
      Pažljivo sam pročitala šta ste napisali i na osnovu toga mogu da vas posavetujem sledeće: s obzirom da vaše dete već 5 nedelja ima povišenu temperaturu sa kratkim periodima bez povišene temperature, njegovo stanje je nejasno febrilno stanje. Sva dalja ispitivanja radi utvrđivanja uzroka ovog stanja treba da preduzme infektolog. Takođe, preporučila bih vam da kod sledeće infekcije, pre upotrebe antibiotika, uradite osnovne laboratorijske analize, krvnu sliku sa formulom i crp, po potrebi bris nosa i grla. Na osnovu ovih analiza, a nakon pregleda, će se proceniti da li dete uopšte treba da pije antibiotik. Ovo je veoma bitno, jer je kod vašeg deteta upotreba antibiotika ograničena na upotrebu istih iz grupe makrolida (eritromicin, hemomycin, macropen) . U narednom periodu možete uraditi i alergološko testiranje u bolničkim uslovima (udk tiršova) na antibiotike za koje ste naveli da je alergičan.
      srdačan pozdrav,
      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd