Postovani, povodom upisa deteta u skolu, dobili smo u okviru sistematskog pregleda da odradimo kompletnu krvnu sliku i analizu urina. Sve je bilo u okviru referentnih vrednosti, osim leukocita u urinu, ciji je broj iznosio od 11-15, s tim da je pisalo "malo" bakterija. Rec je o devojcici od 6, 5 godina koja nema simptome urinarnih infekcija, osim sto se cesto zali na mucnine i bol u stomaku (ovo traje unazad nekoliko godina ali kako su analize krvi i napredovanje deteta uvek bile u ocekivanim okvirima, nista nije preduzimano po tom pitanju) . Kolike su normalne referentne vrednosti leukocita u mokraci kod zenskog deteta ovog uzrasta i na sta bi mogla da upucuje ova vrednost ukoliko se pokaze da nema bakterijske infekcije? Drugo pitanje je vezano za ove ceste mucnine i bolove u stomaku, ali napominjem da dete odlicno jede i ponasa se normalno kad prodju te epizode. Mogu li one biti povezane sa hronicnim upalam srednjeg uha od cega dete cesto boluje ili je potrebno sprovesti detaljnija ispitivanja? Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 15. 03. 2016.
    • Poštovana,
      Kod dece se u urinu može normalno naći do 10 leukocita. Savetujem vam da prvo ponovite analizu urina, da uzmete uzorak nakon što je dete okupano, prvi jutarnji urin, srednji mlaz. Iz istog uzorka uradite analizu urina sa sedimentom i urinokulturu. Mučnina i bol u stomaku nisu povezani sa čestim upalama srednjeg uha. Uzrok pojave tih tegoba može se, osim pregleda, utvrditi dodatnim analizama: analizom stolice (koprokultura, stolica na parazite i protozoe) i ultrazvučnim pregledom abdomena.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd