Postovani, mom sinu starom 4 god i 10 mj, vec godinu dana se 1x mjesecno izoluje strptoc. Pneumonie u nosu. Samo prvi put je imao simptome pneumonie, a nako toga samo curenje zuto zelenog sekreta iz nosa _ napominjem, da nema temperature, tek ponekad pomalo kaslje. Svaki put po abg, sanirana bakterija, da bi se nakon 15 -20 dana ponovila ista prica. Zadnjih 5x, sam uspjela rijesti problem s kapima po antibiogramu) . . Znam da je osnovni problem sto ide u vrtic, i zato se ponavlja. Sta da dalje radim? Da li da uopste lijecim ovu bakteriju, ako su simpt. Curenje iz nosa, samo? Zahvalna majka.

    Odgovoreno: 25. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Ukoliko je vaš sin dobrog opšteg stanja, bez povišene temperature, nije neophodno primenjivati antibiotsku terapiju. Trebalo bi poraditi na podizanju imuniteta kroz pravilnu ishranu, boravak na svežem vazduhu i primenu pomoćnih lekovitih sredstava. S obzirom da često ima izolovan streptococcus pneumoniae u brisu nosa, savetujem vam da vaš sin primi vakcinu prevenar 13 kao zaštitu od ove bakterije.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd