Postovani, imam bebu od 8, 5 meseci. Sa punih sest meseci isli smo na sistemacki, receno nam je da ima manjak gvozdja. Prvi put imao je 94, dobili smo ferrum sirup pio je svako jutro na prazan stomak po 4ml, ali pio je mleko 5 puta dnevno cak sam ga i preko noci hranila, pio je zutu kravicu a+d3. Posle mesec dana otisli smo na kontrolu, gvozdje je bilo 93, nista nije bilo bolje. . . Doktorka nam je rekla da nastavimo sa lekom, da izbacimo kravlje mleko, poceli smo ponovo sa aptamilom samo ujutru i uvece. Ima tri obroka i uzinu. Posle praznika moramo na kontrolu. Mene sada zanimaju dve stvari. Da li on sme odmah posle sirupa da pije mleko tj. Ovo adaptirano posto i u njemu ima gvodzdje ili treba da sacekam malo pa da mu dam mleko? Doktorka mi je rekla da sirup nece da deluje ako mu posle toga odmah dam mleko kravlje, da li to isto vazi i sa adaptiranim. ? I zanima me da li smem da mu dajem sok od kupine na razredjevanje kupila sam kvalitetniji. Od mesa jede junetinu, piletinu i svinjsko. Zumance svaki treci dan. Zanima me i da li sme da jede przeno zumance? Unapred hvala

    Odgovoreno: 04. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Savet je da ferrum lek sirup dajete ujutru. Može se uzimati i sa mlekom. Bitno je da vaša beba ne unosi više od jednog litra mleka dnevno, jer veća količina mleka od ove utiče na smanjenu apsorpciju gvožđa iz creva. Davanje crvenog voća se ne preporučuje do godinu dana zbog mogućnosti pojave alergije. Najveći izvor gvožđa u hrani jesu sve vrste crvenog mesa i žumance. Žumance možete davati prženo jednom nedeljno, a kuvano jednom do dva puta nedeljno.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd