Postovani, ako se majka koja doji kojim slucajem zarazi toksopkazmozom, da li preko mleka moze da zarazi dete?

    Odgovoreno: 30. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Važan način prenošenja infekcije toksoplazmozom je vertikalni sa majke na fetus (kongenitalna toksoplazmoza) , ukoliko dođe do primoinfekcije u toku trudnoće. Transmisija preko dojenja ili direktno sa čoveka na čoveka, osim sa majke na fetus, nije zabeležena. Odgovor je da majka zaražena toksoplazmozom dojenjem ne može da zarazi dete.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd