Postovani, moja supruga vas je pitala o tortikolisu kod nase bebe, tj da li je to u pitanju. Kopiracu vam pitanje. Naime mi smo danas bebu odveli privatno kod fizijatra gde su nam rekli da netreba sa bebom nista da radimo, s obzirom da se vec okrece na bok, radi vise nego sto treba za svoj uzrast, medjutim kada smo fizijatra pitali (doktorka jesa instituta u ns) , da li naginje na levo, ona ga je pogledala i rekla da su usi u ravni te da nije tortikolis, moje pitanje je zasto beba onda i dalje naginje na levo kada se nosi? Da li postoji neki razlog sa vaseg stanovista? Hvala i znaci nam vase misljenje beba kada se nosi malo naginje na levu stranu, kada je animiramo igrackama ona pomera glavicu bez ikakvog otpora na obe strane, i kada se nosi animiramo je ona isto pokrece skroz i na jednu i na drugu stranu, bila je bolesna 10dana pod terapijom, sestra nam je obajsnila kako tada beba naginje na stranu ako joj se cevcica neka zapusi, hocu da vas pitam ukoliko je beba pokretna u oba pravca normalno a samo kada je nosimo naginje na levo blago, da li se radi o tortikolisu, fizijatar je zakazzan ali za nedelju dana. . A i volela bih vase misljenje, hvala. Da napomenem da ima 3, 5meseci, okrece se na bok sama, jako socijalna beba zanimaju je igracke, okruzenje, guce, spava dobro, napredna je beba.

    Odgovoreno: 04. 11. 2015.
    • Poštovani,
      S obzirom da ste vodili bebu na pregled kod dečjeg fizijatra, isključeno je postojanje mišićnog tortikolisa i potrebe za fizikalnim tretmanom. Međutim, osim mišićnog tortikolisa koji je najčešći kod beba, postoji i tortikolis koji se javlja usled oftalmoloških problema, infekcija, pojave ciste u vratnom delu. Ovi problemi mogu dovesti do naginjanja vrata na jednu stranu. Ukoliko je vaša beba imala upalu uha, naginjanje glavice na stranu se može objasniti ovom infekcijom. Savetujem vam da vašu bebu pregleda orl specijalista i dečji oftalmolog.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd